آب نامرئی یا سولفور هگزا فلوئورید

  سولفور هگزا فلوئورید یا همان Sulfur hexafluoride fluoride () ماده ای بسیار شگفت آور:

این ماده گازیست بی رنگ ، بی بو و غیر سمی که دارای خواص بسیار جالبی است و با استفاده از آن می توان نمایشهای سرگرم کننده و حیرت آور شیمی ترتیب داد که مطمئنا هر کسی را به هیجان می آورد.

به عنوان مثال میتوانید یک قایق کاغذی بر روی آن که گازی کاملا نامرئی است شناور کنید و یا بزرگی و تن صدای خود را تغییر دهید. در واقع این گاز درست برعکس هلیم است یعنی هلیم 6 بار از هوا سبکتر است و در کار هایی مثل بالا بردن بالن ها استفاده میشود ولی این گاز 6 بار از هوا سنگین تر است ؛ یعنی چونکه از ملکول های هوا سنگین تر و چگال تر است پایین تر از آن قرار میگیرد و میتوان به راحتی ظرفی را از آن پر کرد.

مشخصات :

  1. ترکیبی معدنی با فرمول SF6 
  2. گاز غیر قطبی
  3. بی بو،بی رنگ وغیر سمی
  4. غیر قابل اشتعال در دما وفشار اتاق
  5. هشت وجهی منتظم
  6. انحلال پذیری بسیار کم در آب،به خوبی در حلال های غیر قطبی وآلی حل می شود.
  7. دانسیته 6.13 g/L در سطح آب دریا

انواع نمایش ها با استفاده از خواص ویژه سولفور هگزا فلوئورید :

شناور کردن جسم

سولفور هگزا فلوئورید را در یک آکواریوم شیشه ای یا یک بشر بریزید.
از آنجا که SF6از هوا سنگین تر است پایینتر از آن قرار می گیرد واز ظرف خارج نمی شود.بنابراین شما می توانید یک جسم سبک را بر روی این گاز نامرئی شناور کنید مانند یک هواپیمای کاغذی یا یک قایق ساخته شده از فویل آلومینیومی.حتی شما می توانید در یک برنامه ی نمایشی با استفاده از یک لیوان SF6 رابه داخل قایق ریخته وآن را غرق کنید. 

تغییر تن صدا

سولفور هگزا فلوئورید سنگین تر از هواست. بنابراین صدا از داخل آن با سرعت کم تری عبور می کند اگر ریه های خود را از این گاز پر بکنید صدای شما بزرگ وعجیب خواهد شد. گرچه سولفور هگزا فلوئورید گازی است غیر سمی وخطری شما را تهدید نمی کند ولی در هر حال دقت کنید که دچار کمبود اکسیژن نشوید توصیه می کنیم این نمایش را متناوب در یک زمان انجام ندهید.

چگونگی تهیه این ماده:
سولفور هگزا فلوئورید گاز ویژه ای است که در در پزشکی کاربرد دارد(در جراحی چشم وایجاد تصاویر فراصوتی بر روی صفحه)،در صنعت به عنوان یک ردیاب ،دی الکتریک(عایق)،مخلوط آن با آرگون به عنوان عایق بین دولایه در پنجره های دوجداره استفاده می شود به هر حال این گاز آن قدر کاربردهای متنوع وفراوانی دارد که شما با کمی جستجو در مراکز فروش گازهای تخصصی می توانید آن را پیدا کنید.

 

/ 1 نظر / 107 بازدید
احمدولایتی

واقعا ممنونت.اول نمیخواستم بخونم ولی وقتی که خوندم پشیمون نشدم هیچ تازه کلی هم برام جالب بود:)