دروغ مصلحتی نــارنجی و رسوایی برنامه "به روز" (جالب)

به نقل از علی اصغر هنرمنــــــــــــــد سردبیر وب سایت نارنجی:

روزانه ده ها هزار نفر از خوانندگان برای مطالعه اخبار جدید دنیای فناوری به نارنجی مراجعه می کنند. اما نارنجی چگونه بازدیدکنندگانش را به دست آورده است؟ این حاصل سال ها کار روزانه است. تیم نارنجی هر روز ساعت ها برای پیدا کردن بهترین اخبار دنیای فناوری و گجت ها وقت صرف می کند و گلچینی از بهترین مطالب را جمع آوری و سپس آنها را برای شما آماده می کند.

کار ما شامل گردآوری، ترجمه و تالیف مطالبی است که آنها هر روز در نارنجی می خوانید. مطالب ما از منابع مختلفی جمع آوری شده و برای تهیه هر کدام از آنها وقت و دقت زیادی صرف می شود. همه مطالب نارنجی یا ترجمه و گردآوری شده از منابع و خبرگزاری های انگلیسی زبان است و یا تالیف نویسنده های آن به شمار می رود و ما همیشه به رعایت کپی رایت مقید بوده ایم و منابع اصلی هر مطلب نیز در پایین آن ذکر می شود.

اما یکی از مشکلات بزرگ ما در نارنجی عدم رعایت کپی رایت مطالب توسط بسیاری از سایت ها و وبلاگ ها است. متاسفانه سایت ها، وبلاگ ها، نشریات چاپی و حتی برنامه های تلویزیونی متعددی مطالب نارنجی را بدون ذکر منبع کپی می کنند. چیزی که البته مشکل خاص نارنجی نیست و گریبان گیر دیگر تولید کنندگان محتوا در وب فارسی نیز هست. متاسفانه افراد زیادی به خاطر این مشکل، انگیزه خودشان را برای فعالیت و کمک به تولید محتوا در وب فارسی از دست داده اند.

در روز ۱۳ فروردین مطلبی در نارنجی منتشر شد با عنوان: گوگل با ناقضان کپی رایت برخورد می کند: با سرویس «گوگل کپی» آشنا شوید . این مطلب دروغ ۱۳ نارنجی بود. و مدتی بعد نیز مطلب را آپدیت کرده و به این موضوع اشاره کردیم.

انتخاب این موضوع هم به این علت بود که نشان دهیم چقدر با این مشکل مواجه هستیم. اینکه این سوال را مطرح کنیم که چرا تعدادی از وبلاگ نویس ها، وبمسترها و روزنامه نگاران، به ابتدایی ترین اصول پایبند نیستند و بدون رعایت اخلاق، مطالب تولیدی دیگران را به نام خودشان منتشر می کنند.

مثال جالب این موضوع، برنامه تلویزیونی «به روز» است که از شبکه سوم سیما پخش می شود. متاسفانه قسمت عمده ای از بخش اخبار این برنامه را مطالب نارنجی تشکیل می دهد که بدون اطلاع و کسب اجازه از ما، در آنجا استفاده می شود.

داستان وقتی جالب تر می شود که در برنامه هفته گذشته آنها، مطلب «سرویس گوگل کپی» به صورت یک خبر جدی اعلام شده است. خبری که حاصل تخیل ما و برای دروغ ۱۳ بوده. چیزی که به خوبی نشان می دهد نارنجی منبع مستقیم این برنامه برای مطالبش است. چرا که این خبر در هیچ جای دیگر دنیا به جز نارنجی وجود نداشته است.

دوستان عزیز «برنامه به روز» ما برای تهیه هر کدام از مطالب وقت زیادی صرف می کنیم، منابع مختلف را بررسی می کنیم، و در نهایت تمام تلاش مان را می کنیم تا حاصل کار علاوه بر صحت، بهترین کیفیت ممکن را برای خواننده ها داشته باشد. اما متاسفانه برخی فقط کپی می کنند. مطالب ما لقمه آسانی است که زحمت را کم کرده و می توان چشم ها را بست و از حاصل کار دیگران استفاده کرد.

ما از وجود این مشکل بسیار متاسفیم. اما این کار هیچ گاه سبب نمی شود که دست از کار و تلاش بکشیم. ما همچنان با علاقه و انرژی تلاش می کنیم تا بهترین ها را برای خوانندگان نارنجی فراهم کنیم و امیدواریم دیگران هم این رویه را در پیش بگیرند تا وب فارسی بهتری داشته باشیم.

می توانید ویدیو بخش اخبار برنامه به روز را از این آدرس دانلود کنید یا آن را در نارنجی ببینید. نسخه با کیفیت تر این ویدیو از سایت شبکه سوم سیما هم قابل دانلود است. 

خبر اول این برنامه از روی این مطلب - خبر دوم دروغ ۱۳ نارنجی و خبر سوم این مطلب نارنجی است! (لطفا به جمله بندی ها هم دقت کنید که کلمه به کلمه از روی متن نارنجی خوانده می شود) 

/ 2 نظر / 49 بازدید
شایان 20

اینم از به روز. خاک تو سرشون کنن [عینک]

رضا

اره.قشنگ بود[نیشخند]